Zemin Renkleri Seçimi İçin Öneriler

0
2257

Ev dekorasyonunda renklerin seçiminde duvar ve eşya renkleri odak noktası olsa da, evin tam bir renk uyumu içinde olması için zemin renkleri de büyük önem taşımaktadır. Zeminin eşyaya ve duvarlara uydurulması imkânının var olduğu durumlarda, eşyalarla doğru kombin oluşturacak renkler tercih edilmelidir. Tamamen açık renklerin tercih edildiği dekorasyonda parkelerinde açık renkte olması tavsiye edilir. Açık renk zemine sahip odaların daha geniş ve ferah görünme özelliğinden yararlanarak, açık renkli parkeler tercih edilmelidir.

Ev Dekorasyonunda Zemin Renginin Önemi

Evlerin gizli şıklık kaynağı parkeler, doğru renk seçimi yapıldığında ev dekorasyonuna birçok artı katan unsurlardan biridir. Genellikle zemin döşemelerinde kahverengi tonları tercih edilse de, son yıllarda açık renge verilen ağırlık nedeniyle cordoba ve krem rengi gibi açık renkler tercih edilmektedir. Açık renk zeminin temizliği koyu renge nazaran daha zor olsa da, odaya kattığı ferahlık hissi için değerdir.

Zemin Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Zemin Renkleri Seçimi İçin Öneriler
Zemin Renkleri Seçimi İçin Öneriler

Eşyalar ile uyumlu bir renk olması ilk dikkat edilecek detaylar arasındadır. Ayrıca zemin renginin odadaki eşyaların şıklığını örtecek renkte olması da tavsiye edilmeyen renkler arasındadır. Geneli kahverengi olan bir oda dekorasyonu için krem tonlarında zemin döşemesi yerinde olacaktır. Aksi halde yer döşemesinin de kahverengi olması, odanın karanlık olmasına ve basık bir atmosfere neden olacaktır. Bu sebeple küçük evleri büyük göstermek için yer döşemelerinde açık renklerin tercih edilmesi, mimarların uyguladığı önemli bir püf noktadır.

Doğru Zemin Renginin Ev Dekorasyonuna Kattığı Artılar

Ahşap kapı rengi il uyumlu olan zemin rengi ev dekorasyonuna başlarken önde olmayı sağlar. Zemin rengi seçerken eşyaların rengi göz önünde bulundurulurken, açık renkli eşyalar için koyu zemin, koyu renkli mobilyalar için ise açık renkli yer döşemesi tercih edilmelidir. Evin aydınlık dengesini sağlamak amacıyla bu kural bütün kapalı ortamlar için geçerlidir. İşyeri yer döşemelerinde de, ofis mobilyalarını öne çıkaran renkler daha doğru seçimler olacaktır. Renk karmaşasına neden olacak renklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Birkaç renk tonunun bir arada kullanıldığı zemin döşemeleri, eşyalarla birlikte kalabalık bir görüntüye neden olacaktır.

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here