Osmanlı Tarzı Ev Dekorasyonları

0
12133

Osmanlı döneminin, belki de en akılda kalıcı özelliklerinden biri estetiği olabilir. Osmanlı saraylarının mimarisi ve dekorasyonu göz kamaştıran, düzenin ve zevkin bir araya gelerek oluşturduğu sayılı stillerden biridir. Dönemin diğer tarzlarla karşılaştırıldığında en çok dikkat çeken stillerinden biridir Osmanlı tarzı. Modern evlerinde bu tarz dekore edilmesi mümkündür ve bir evin daha şık ve zengin görünmesine yardımcı olur.

Osmanlı Tarzında Hangi Renkler Kullanılır?

Osmanlı dönemi dendiğinde, akla gelen sayılı sayıda renk vardır. Bu renkler arasında parlak altın renkleri, süet kırmızılar, toprak rengine çalan renkler, tozlu turkuazlar, lacivert tonları ve griye yakın yeşil renkler vardır. Bu renkler özellikle birlikte uyum içinde kullanıldığında daha etkileyici görüntüler elde edilebilir. Örneğin parlak altın veya limon rengi püskülleri olan ve süet kumaştan yapılan kırmızı renkteki yastıklar, Osmanlı dönemine ait desenlerle süslenmiş sedirler üzerinde bir ahenk oluşturacak ve aynı zamanda tarza uygun bir görüntü sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, sedir, yastık ve halı renklerinin birbirleriyle oluşturduğu renk uyumu da örnek olarak bir salonun daha sıkı ve daha şık durmasını sağlayacaktır.

Osmanlı Tarzı Ev Dekorasyonunda Aksesuarlar

Bir evin belki de en can alıcı özelliklerinin arasında, eşyaların yanında kullanılan aksesuarlar yer alır. Bu aksesuarların seçilen tarzla uyuşmaması durumunda göze batan ve çirkinlik oluşturan hususlar haline gelebilirler. Fakat bunun aksine, aksesuarlar doğru kullanılırsa evin dizaynını tamamlayabilir ve daha toplu bir görüntü sağlayabilirler. Önem verilmesi gereken aksesuarlar arasında duvarlara asılacak resimler, evin ana kapısı, koridorlardaki aynalar oldukça önemli bir yere sahiptir.

Osmanlı Dekoratif Ürünler
Osmanlı Dekoratif Ürünler

Osmanlı Tarzı Banyo Dekorasyonu

Osmanlı tarzı bir banyoda, Osmanlı çizgileri taşıyan musluklar ve tavanlardaki desenler belirleyici olmaktadır. Örneğin banyoda basit bir lavabo kullanmak yerine, kurna tercih edilebilir. Banyo tasarımında mermer ve taş işçiliğine önem gösterilerek daha estetik ve dönemi daha iyi yansıtan bir görüntü elde edilebilir. Banyo dekorasyonun vazgeçilmezi aynalarda ise, kenarsız ve modern duran bir ayna yerine, tasarıma uygun renklerde eskitilmiş çerçeveli aynalar tercih edilebilir. Uygun renkli küçük bir halıyla banyoya farklı bir hava katılabilir.

Osmanlı Banyosu
Osmanlı Banyosu
Osmanlı Tarzı Banyo
Osmanlı Tarzı Banyo

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here