İpek Eşarp Temizliği ve Bakımı

0
1673

İpek Eşarp TemizliğiTesettürlü birçok bayanın tercihi ipek eşarpları kullanırken oldukça özen göstermek gerekir. İpek olmaları sebebiyle oldukça yumuşak ve narinlerdir. Ayrıca ipek kumaş itibariyle çabuk kirlenen ve temizliği de pek kolay olmayan bir kumaştır. İpek eşarpları temizlerken şunlara dikkat etmelisiniz;

Kuru Temizleme

Eşarplarınızı riske atmak istemezseniz kuru temizleme sizin için iyi bir seçenek olacaktır. Bu yöntemle ipek eşarplarınızın dokuları zarar görmeyecek ve daha uzun ömürlü olacaklardır. Ancak kuru temizleme külfetli bir yol olabilir.

Elde Yıkama

Bir diğer yöntem ipek eşarpları elde yıkamaktır. Ancak normal bir çamaşır yıkıyor gibi yıkamamalısınız. İpek eşarp temizliğinde çamaşır deterjanı kullanmamalısınız. İpek eşarplar için özel üretilen eşarp şampuanlarından kullanmanızda fayda var. Bunun yanında sulardaki kireç ve klor da ipek eşarbınızın renginde solma yapabileceği için mümkünse kaynayıp kireçlerinden arınmış su kullanmayı tercih edin. Suyun sıcaklığı fazla olmamalı. Fazla sıcak suda ipek eşarbınızın renkleri zarar görecektir. Oldukça ılık su kullanmalısınız. Farklı renklerdeki eşarplarınızı birlikte yıkamayın. Renklerinin karışma ihtimali olabilir. Bir leğene koyduğunuz ipek eşarbını asla çamaşır yıkar gibi çitilemeyin. Nazik bir şekilde yıkadıktan sonra fazla sıkmamaya özen gösterin. Sıkma işlemi hem eşarbın kumaşına zarar verecektir hem de ütülemeyi oldukça zorlaştıracaktır. Kurutma işlemini evin içinde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Dışarıda kurutmak için asacağınız mandallar eşarba zarar verecektir.

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here