Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

0
1870

Evlerin banyo ve mutfaklarında çoğunlukla fayans kullanılır. Derz denilen fayans aralıkları zamanla toz ve kirden dolayı sararır ve kötü bir görüntü oluşturur. Ancak derzlerin temizliği o kadar da zor değildir.

Fayans Araları Temizleme İçin Hazır Temizleyiciler

Fayans Araları Nasıl Temizlenir
Fayans Araları Nasıl Temizlenir

İlk olarak yapılması gereken işlem derzlerin aralarının sarı mı yoksa siyah mı olduğuna bakmaktır. Derzler zamanla sararabilir. Böyle bir durumda derz kalemiyle üzerinden geçebilirsiniz. Boyadığınız yerler kuruyunca fayanslarınız ilk günkü gibi görünecektir. Eğer fayansların arasındaki renk siyahsa derz temizleyici spreyler işinizi görecektir. Spreyi fayanslarınız arasına sıkın ve 15 dakika bekleyin. Kuru bir bezle bastırarak silin. Derzlerinizin temizlendiğini göreceksiniz. Derzler kirlendikçe bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Doğal Fayans Arası Temizleyici

Eğer kimyasal kullanmadan fayans aralarını temizlemek istiyorsanız bunun da bir yolu var. İhtiyacınız olan şey sıklıkla temizlikte kullanılan karbonat ve sirke. Biraz karbonatın üzerine krem kıvamına getirmek için bir miktar sirke dökün. Karbonatla sirkeyi karıştırdığınızda karbonatın kabardığını göreceksiniz. Kullanmadığınız bir diş fırçasını elde ettiğiniz kreme batırıp fayanslarınızın arasını silin. Küf mantarlarından kaynaklanan siyah lekeler böylelikle kaybolacaktır. Aynı zamanda evde bulunan malzemelerle kendi deterjanınızı kendiniz yaptığınız için içiniz rahat edecektir. Bu karışımı derzleriniz kirlendiği zaman tekrar uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu ev yapımı ve sağlıklı deterjan banyo ve mutfak temizliğinizde de sizinle olacaktır. Kimyasal içermediği için cildiniz de zarar görmeyecektir. Sizlerin de fayans aralarını temizleme ile ilgili kullandığınız farklı yöntemler varsa bizlerle aşağıda yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Fayans Araları Parlatma
Fayans Araları Temizleme

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here