Ev Temizliğini Kolaylaştıracak 9 Pratik Tavsiye

0
7923

 

Evlerimiz her zaman ışıl ışıl ve parlak kalmayabilir. Haliyle içinde yaşam sürüldüğü için kullanılan bazı eşyalar eski parlaklığını kaybedecek veya ortaya çıkması güç lekeler çıkacak. Bu gibi zamanlarda evlerde en sık rastlanan sorunlara karşın Ev Temizliğini Kolaylaştıracak 9 Pratik Tavsiyeyi sunuyorum:

Cam temizliği:

Pırıl pırıl lekesiz camlar için size küçük bir tüyo. Cam silme suyunuzun içerisine 2 kaşık soda ekleyin ve bu su ile camlarınızı silin camlarınız kusursuz bir temizliğe kavuşacak.

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-1

Perde temizliği:

Özellikle tül perdeleriniz zamanla sararıyorsa ve deterjanlar çözüm olamıyorsa yıkama suyunuza toz şeker eklemeyi unutmayın derim. Aradaki farka çok şaşıracaksınız.

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-2

Çaydanlık tencere temizliği

Tencere veya çaydanlıklarınızın dış yüzeyleri giderek matlaşıyorsa buna en güzel çözüm olan sirkeli tuzlu su ile dış ve iç çevresini telleyin. Bu sayede çok daha parlak ve göz alıcı hale dönüşebilirler.

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-3

Dolap kulp Temizliği:

Evinizde bulunan dolap kulpları zamanla kir tutar ve temizlenmesi işkence haline gelir. Dar dolap kulplarınızı kolay şekilde temizleyebilecek tek yöntem ise eski diş fırçalarınız olabilir. Karbonat ve zeytinyağını bir kâsede karıştırın karışımdan diş fırçası ile alarak kulplara sürtebilirsiniz. Bu sayede kirden eser kalmaz.

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-4

Lavabo temizliği nasıl yapılır:

Lavabonuz özellikle mermerse sık sık kirlenerek sararabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu sararmanın önüne geçmek için iki gün aralıklarla temizlemeniz şart. Lavabo temizliği yaparken içinde bulunan besin artıklarını alın. Ardından sabunlu kaynamış su hazırlayarak lavabonuza dökün kirler yumuşadıktan hemen sonra tuz ile limon suyunu karıştırarak güzelce silin parladığını göreceksiniz.

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-5

Halı lekesi temizliği:

Halılarınızda oluşan lekeleri kısa sürede ortadan kaldırmak için bir kase içerisinde karbonat ve mısır nişastasını karıştırın. Leke olan bölgeye bırakılır ve 15 dakika sonra süpürülerek ıslak bezle leke giderilir.

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-6

Kireçli ütü temizliği:

Kireçlenen ve zamanla buhar delikleri tıkanan ütünüz eski performansını göstermiyor mu? O zaman bir paket tuzu dökün yere ısıtın ütünüzü ve sürtün yerdeki tuzun üzerine .. Ütünüzün altı parlayacak kireçten eser kalmayacaktır.

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-7

Etiket izi çıkarma:

Satın aldığınız pek çok ürünün üzerinde etiket bulunuyor ve kullanım aşamasına gelindiğinde bu inatçı çıkmak bilmeyen etiketler size sorun yaratıyorsa. Etiketin üzerine mobilya cilası dökerek 5 dakika bekletin nasıl kolay çıktığına inanamayacaksınız

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-8

Sararmış Klozet temizliği

Zaman içerisinde sararan klozetlerinizi kolayca temizlemek için ponza taşı ( ayak ölü derilerini yok eden) ile sararmış bölgelere sürtün ve sorundan kurtulun.

ev-temizligini-kolaylastiracak-9-pratik-tavsiye-9

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here