Laminant mı Parke mi?

0
10362

Yer döşemelerinde en çok tercih edilen parke ve laminant malzemeler birçok kişinin karasızlık yaşamasına nede olmaktadır. İki malzeme arasındaki hammadde farkı ve kullanım özellikleri açısından birbirilerine karşı üstünlükleri söz konusudur. Bu konudaki üstünlük sadece ağaç malzemeden üretilmiş olmasından dolayı parkededir. Laminant üzeri kaplama ve altının mdf malzemeden üretilmiş olmasından dolayı dayanıklılığı parkeye göre tartışılabilir bir malzemedir.

Laminantın Kullanımı Açısından Avantajları

Laminat
Laminant

Modern görünüşleri nedeniyle birçok kişinin tercih ettiği laminant, fiyatının da parkeye oranla daha uygun olması daha fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. Eşyaları çekerken ya da iterken çizilmemesi de laminantın artı yönleri arasındadır.

Sürekli temas edilen zeminin sağlıklı bir malzeme ile kaplanması herkesin ilk isteyeceği özelliktir. Uzun araştırmalar sonucunda laminant karar verenler temizliği ve bakımının kolay olmasından dolayı tercih etmektedir.

Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Parke
Parke

Uzun yıllar dayanıklılığını koruyacak malzemeye sahip olan parke, görsel estetik açısından da birçok kişiden geçer not alan zemin döşemesidir. Bakımının laminanta göre biraz zor olması ve zamanla aşınmadan dolayı tekrar cila istemesi parkenin dezavantajları arasındadır. Ancak yüzde yüz ahşap malzemeden olmasından dolayı sağlığa hiçbir zararı olmayan bir malzemedir. Yer döşemesi olarak laminant ya da parke döşetecek olanların artıları ve eksileri ile iki malzeme arasındaki karşılaştırmayı iyi yapmaları gerekir. Bu konudaki ihtiyaç doğrultusundaki beklentide kararı etkileyen faktörler arasındadır.

Laminat Parke Ve Lamine Parke Arasındaki Farklar

Parkeler
Parkeler

Lamine parkenin insan sağlığına faydalı olması sırf ağaç malzemeden olmasından dolayı olsa da, ahşabın insan elektriğini dengeleme özelliği parkeyi sağlıklı yapan özellikleri arasındadır. İnsana pozitif enerji veren ağaç malzeme özelliği nedeniyle sağlıklı olan parkeler tercih olarak ilk sırada yer almalıdır.

Laminant parkeler uygun fiyatlı olmalarından dolayı ilgi çeken zemin döşemeleridir. Ancak insan sağlığını tehdit edecek boyuta zararlı malzeme kullanarak laminant parke üretimi yapan yerler, maliyeti daha da düşürmek adına bu tür yollara başvurmaktadır. Bu nedenle parke alırken gerekli belgeleri olmayan yerleri tercih etmemek gerekir. Ekonomik parke olsun derken sağlıktan olmak işten bile değildir.

 

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here