İskandinav Tarzı Ev Dekorasyon Modelleri

0
5666

Ev dekorasyonunda, moda son derece hızlı şekilde değişir. Fakat bazı akımlar, hiç değişmeden, uzun yıllar kalabilir. Bu biraz da, akımın ortaya çıktığı kültürün doymuş oluşuyla bağlantılıdır. Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi, soğuk iklim kuşağındaki İskandinav ülkeler, iklimlerinin ve coğrafi şartların getirdiği bazı alışkanlıklarla, neredeyse 50 yıldır, aynı tarz dekorasyonla yaşamaktadırlar.

İskandinav Tarzı Evlerde Hangi Renkler Kullanılır?

Genel olarak soğuk ve karanlıkta geçen, uzun ve soğuk kış mevsimine teslim olmuş bu ülkelerde, insanlar evlerinde ferah ve aydınlık yaşam alanları yaratmak istediklerinden, beyaz ve yakın tonlar, bolca kullanılmaktadır. Beyaz renk, özellikle duvarlarda çokça kullanılmaktadır. Halı gibi hareketli dekorasyon malzemelerinde, mümkün olduğunca toprak renkleri tercih edilmelidir. Renkten çok, halı konusunda materyaller önemlidir. İskandinav tarzı bir ev dekorasyonu yapılıyorsa, halı yerine hayvan postları kullanmak, hiçbir şüpheye düşmeden tarzın ortaya konması anlamına gelir. Beyazın hakim olduğu dekorasyonda, olabildiğince koyu, hatta siyah renklerde objeler, dekorasyona renk katmak için kullanılır.

İskandinav Tarzı Koltuk Nasıl Olur?

İskandinav tarzında, koltuklar neredeyse tamamen desensiz olarak kullanılmaktadır. Açık renklerin hakimiyeti, koltuklarda da kendini göstermektedir. İskandinav tarzının, koltuklardaki  en belirgin özelliği; boyanmadan cilalanmış, oyma ve benzeri işlemler yapılmamış, çıplak ahşap kolluklardır. Koltukların bacakları ve kol koyma yerleri, döşeme yapılmamış haliyle görünen ahşap malzemeden oluşmaktadır. En az işlenmiş, doğala en yakın renklerdeki sıcak hissi veren kumaşlarla kaplanmış koltuklar, tarzın belirleyici öğeleri olarak görülmektedir. Sehpalarda, koltuklara uygun şekilde, doğala yakın şekillerde ve en sade işlenmiş halleri ile kullanıldığında, hem uyum sağlanmış hem de İskandinav tarzını yansıtmış olur. Koltukların bir kenarında, mümkünse el örgüsü bir battaniye konulursa, soğuk iklime ait bu akım, çok daha iyi şekilde uygulanmış olur.

İskandinav Tarzında Dekorasyon Objeleri

İskandinav tarzında, işlevsiz hiçbir ürün, sırf süs olsun düşüncesi ile dekorasyona dahil edilmemektedir. Minimalist denebilecek kadar, en az eşyanın kullanılması amaçlanan tarzda, gözü yoracak hiçbir kalabalık, hoş karşılanmamaktadır. Aydınlatma ürünlerinde, sanayi tipi gibi görünen, abartılı objeler, aşırı sadelikten kaçınılmasını sağlamaktadır. Renksiz camdan ve basit formlardaki vazolar, tarzın en beğenilen objelerindendir.

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here