Çocukları Eşyalardan Gelebilecek Zararlara Karşı Koruma Yolları

0
11372

Çocukların sürekli keşfetme çabaları doğrultusunda ev kazaları da kaçınılmaz olmaktadır. Ne kadar önlem alınırsa alınsın, içi eşya dolu olan evlerde çocukları bu eşyalardan korumak bazı durumlarda mümkün olmasa da, korunma yollarını iyi bilerek bu zararlar en düşük seviyeye indirilebilir. Özellikle mutfak eşyalarına karşı çocukları korumak gerekir. Yemek yapma sırasında annesinin yanında olmayı isteyen çocuklar, en ufak dikkatsizliklerde çeşitli zararlar görmektedir.

Eşya Düzeni Çocuklara Göre Olmalı

Bebekler yürümeyi öğrendikten sonra sürekli bir yerlerde dolaşma isteği ile evin içinde dört dönerler. Ayaklanmanın yanı sıra boyu birçok yere yetişebilen çocuklar için eşya düzenleri bu doğrultuda olmalıdır. Çocuktan önceki ev düzeninde birçok eşya gelişigüzel dekore edilirken çocuktan sonra ona uygun oyun alanları açmak ve zarar verebilecek eşyalardan uzak tutmak gerekir.

Çocukların ulaşabilecekleri yerdeki deterjan ve ilaçlar daha yüksek konumlandırılmalı ve zehirlenmelere karşı önlem alınmış olmalıdır.

Aileler Her Tehlikeye Karşı Çok Dikkatli Olmalı

safe_acc_fc_illustrationÖnceden her ihtimali değerlendirerek oluşabilecek tehlikeli durumlara karşı anne ve babanın önlem almış almaları, önemli korunma yolları arasındadır. Sehpa üzerinde ya da masa da devrilebilecek eşyaların kaldırılması ev içinde alınabilecek basit önlemler arasındadır. Çocukların eşyalardan zarar görmelerini önlemek için, sürekli gözetim altında tutmak gerekir. Özellikle 3 yaş altı çocukların diğer odalarda yalnız kalmalarını önlemek ve ulaşabilecekleri çekmece ve dolaplarda zarar görecekleri eşyaları kaldırmak gerekir.

Çocuklara Tehlikeli Eşyalar Öğretilmeli

Zamanla bazı şeyleri anlamaya ve ifade etmeye başlayan çocuklara, evdeki bazı eşyaların zararlı olabilecekleri anlatılmalıdır. Ortada duran kablolardan uzak durması gerektiği gibi, açılmaması gereken dolaplarında açılmaması öğretildiğinde, çocuk zamanla kar- zarar ilişkisini kuracak ve tehlikelere karşı çocuğun kendisi dikkatli olacaktır.

Ev içinde bazı kuralların olması çocuğu ev eşyalarından gelecek zararlardan korurken, çocuğun ileri ki yaşlarında da dikkatli ve disiplinli bir karakterde olmasını sağlar. Çocukları ev kazalarından korumak için en büyük iş ailelere düşmektedir. Evlerde çok eşya bulundurmak yerine, çocuk büyüyene kadar, ihtiyaç miktarı eşyaya el-evlerde yer verilmelidir.

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here