Çeyizlik Yemek Takımı Nasıl Seçilir?

0
5994

Çeyiz alışverişi yapmak çok eğlenceli gibi gözükse de aslında ciddi ve zor bir iştir. Çeyiz alışverişi Türk gelenek ve görenekleri arasında yer alır. Çeyiz hazırlama da genellikle en büyük görev kız annelerine düşer. Her şeyin uyumlu, kaliteli ve kullanışlı olması oldukça önem taşımaktadır.

Çeyiz alışverişinin demirbaşlarından olan yemek takımı seçilirken dikkat edilmesi gereken bir takım konular vardır.

Çeyizlik Yemek Takımı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yemek takımları 6 ve 12 kişilik olarak üretilmektedir. Çeyiz için tercih edilen yemek takımları genellikle 12 kişilik olmaktadır. Takım parçaları değişkenlik gösterebilir. Oldukça kapsamlı yemek takımlarının dışında yüzeysel düşünülmüş yemek takımları da mevcuttur. Çok parçalı yemek takımlarının içerisinde çay fincanları da bulunmaktadır. Fakat istenilmediği takdirde çay bardağı olmayan takımlarda tercih edilebilir.  Genellikle 84 parça yemek takımları daha çok rağbet görmektedir. Yemek takımı seçilirken parça sayısı ve içeriği ile ilgili mutlaka bilgi almak gerekmektedir. Aksi takdirde eksik bir yemek takımı alabilirsiniz.

Yemek Takımı Seçmede ki Püf Noktalar

Yemek takımı seçilirken dikkat edilmesi gereken konulardan biride eve, çatal bıçağa ve hangi öğünde kullanılacağına dikkat edilmesidir. Çatal bıçak takımı yemek takımından daha sonra seçilmelidir. Bu uyum yaratma konusunda önemlidir.

Kahvaltı ve Akşam Yemeği Takımları

Kahvaltı ve akşam yemeğinde kullanılan yemek takımları farklılık göstermektedir. Kahvaltı da kullanılan yemek takımları daha hafiftir. Daha renkli, çiçekli, figürlü olan kahvaltı takımları çeyizin önemli parçalarındandır. Çeyizlik kahvaltı tabakları genellikle aşk temalı seçilmektedir. Son yıllarda buna uygun yemek takımları üretimi oldukça fazladır.

Çeyizlik Yemek Takımı Nasıl Seçilir

Günlük ve Misafirlik Yemek Takımları

Akşam yemeğinde kullanılan yemek takımları günlük ve misafirlik olarak ikiye ayrılır. Günlük kullanılan yemek takımları daha hafiftir. Çiçekli veya figürlü olan yemek takımları genellikle beyazdır. Çeyizlik olarak alınan yemek takımları genellikle daha sevimlidir.

Misafirlik yemek takımları beyaz tabak üstüne şık ince çizgilerden meydana gelir. Tabakların kenarlarına hafif şık dokunuşlarla tasarlanan bu yemek takımları çeyiz için seçilirken en gösterişlisi tercih edilir.

Çeyizlik yemek takımları alternatifleri günümüzde çok fazladır. Her genç kız kendi zevkine göre yemek takımını oldukça rahat bulabilmektedir.

YORUMUN BIZIM ICIN COK DEGERLI

Please enter your comment!
Please enter your name here